Kim będę, jak dorosnę?

7 czerwca 2016

Gwałtu, rety! Dom się pali!
Już strażacy przyjechali…

Dzieci wciąż marzą o tym, kim chciałyby zostać jak będą dorosłe, dlatego też przedszkolaki z gr. I „Zajączki” przez cały tydzień poznają różne zawody. Tym razem poznały zawód STRAŻAKA 🙂

Dzieci uczestniczące w Festynie Rodzinnym miały okazję obejrzeć wóz straży pożarnej oraz poznać strażaków. Podczas zajęcia „Zajączki” wysłuchały wiersza W. Broniewskiego pt. „Pożar”:

Gwałtu, rety! Dom się pali!
Już strażacy przyjechali.
Prędko wleźli po drabinie
i stanęli przy kominie.
Polewają sikawkami
ogień, który jest pod nami.
Dym i ogień bucha z dachu,
ale strażak nie zna strachu,
choć gorąco mu okropnie,
wszedł na górę, już jest w oknie
i ratuje dzieci z ognia,
Tak strażacy robią co dnia.

…i wypowiadały się na temat wysłuchanego wiersza:

• O kim opowiada ten wiersz?
  • Co robili strażacy?
  • Co się paliło?
  • Kogo uratował strażak?
  • Czy strażacy są odważni?
  • Czy każdy może zostać strażakiem?
  • Jak wygląda wóz strażacki?

Następnie bawiliśmy się jak strażacy w gaszenie pożaru, przebrani w papierowe kaski ze skakankami – wężami strażackimi.

Rozmawialiśmy w oparciu o ilustracje o rodzaju pomocy, jaką udzielają strażacy, np. pomagają podczas pożaru, wypadku samochodowego, zawalenia się drzewa, kiedy zwierzątko utknie na drzewie… Dzieci dowiedziały się, że numer do straży pożarnej to 998 oraz numer alarmowy 112, a także że nie wolno dzwonić dla zabawy. Przypomnieliśmy sobie swoje imię i nazwisko oraz nazwę miejscowości w jakiej mieszkają. Niektórzy podawali nazwę ulicy przy której zamieszkują.

Ostatnim zadaniem było wykonanie pracy plastycznej w oparciu o metodę D. Dziamskiej „Edukacja przez ruch”. Dzieci rysowały ogień i naklejały strażaka oraz wóz strażacki z figur geometrycznych (prostokąt, kwadrat, trójkąt, koło). Pracy było dużo, ale na koniec czekała wszystkich nagroda – zabawa w strażaków na placu zabaw 🙂

1,484 total views, 1 views today