Piękna Nasza Polska Cała – 11 listopada 2018

10 listopada 2018

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Autorką projektu jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim. Nasze przedszkole również przyłączyło się do realizacji zadań w ramach tego projektu.

Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

Cele ogólne projektu to:

• Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.
  • Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Cele szczegółowe:

• Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
  • Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski.
  • Poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych.
  • Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.

Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN.

REALIZACJA PROJEKTU – ZADANIA DO WYBORU:

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

W dniu 9 listopada 2018 roku odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewały również piosenki patriotyczne oraz tańczyły Krakowiaka oraz „Przybyli ułani pod okienko”.

Był to również „Dzień Mody Patriotycznej”, gdzie dzieci prezentowały piękne stroje w kolorach barw narodowych.

Uczestniczyliśmy również w śpiewie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego, przy czym przyłączyliśmy się również do akcji „Rekord dla Niepodległej”, który polegał na wspólnym odśpiewaniu w piątek o godzinie 11:11 hymnu narodowego. Udało się pięknie zaśpiewać wszystkie cztery zwrotki!

Dzień był piękny, kolorowy, również rodzice stanęli na wysokości zadania przygotowując dla dzieci tak cudowne stroje. Dziękujemy 🙂