Pierwsze dni maluszków

4 września 2018

Adaptacja dziecka w przedszkolu może trwać kilka tygodni: trzy, sześć, a niekiedy nawet dziesięć. Dziecko musi w tym czasie poznać nowe miejsce, przystosować się do innego rytmu dnia, a także zaakceptować obowiązujące w przedszkolu zasady. Nawiązuje relacje z panią, opiekunkami, dziećmi. To wszystko wymaga od niego sporego wysiłku. Procesowi oswajania tych wszystkich nowości sprzyja regularność. Gdy maluch choruje i nie chodzi do przedszkola, proces adaptacji przedłuża się.

Adaptacja… rodziców

Pierwsze tygodnie malucha w przedszkolu to także trudny czas dla rodziców. W zawirowaniach własnych emocji, kiedy radość i duma przeplata się z niepokojem i troską, warto pamiętać, że to dziecko wymaga wsparcia. Z tego względu własne emocje najlepiej odreagować po odprowadzeniu malucha do przedszkola.

Więcej: http://www.edziecko.pl

JAK POMÓC DZIECKU PRZETRWAĆ PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

1. Możecie wspólnie ustalić komu najlepiej wychodzi odprowadzanie dziecka do przedszkola. Czasami łatwiej jest np. tacie ukryć przykre emocje i zachować spokój, gdy dziecko zaczyna płakać. W niektórych rodzinach to mamy są bardziej stanowcze i dzieci lepiej słuchają ich poleceń. Musicie się zastanowić, kto w waszej rodzinie będzie w tej sytuacji bardziej opanowany.
  2. Skróćcie czas pożegnania do minimum – buzi, „baw się dobrze”, „mama/tata przyjdą po ciebie”. Dzieci bardzo często przestają płakać chwilę po tym, jak wyjdą rodzice. Nie męczmy ich przedłużającymi się rozstaniami.
  3. Uczciwie mówcie, o której odbierzecie malucha z przedszkola. Nie kłamcie, że za chwilę. Lepiej wytłumaczcie, po którym posiłku przyjdziecie.
  4. W pierwszych dniach możecie odbierać dziecko trochę wcześniej, żeby nie przemęczyło się i nie zniechęciło już na samym początku.
  5. Rzeczy do przedszkola przygotowujcie dzień wcześniej, żeby rano nie biegać i nie krzyczeć na siebie. Nie będziecie dodatkowo wprowadzać nerwowej atmosfery. Pamiętajcie o zapakowaniu ubrania na zmianę. Przygotujcie też wcześniej z dzieckiem to, w co rano będzie się musiało ubrać.
  6. Przez pierwsze tygodnie wstawajcie trochę wcześniej, dopóki dziecko nie przyzwyczai się do dyscypliny i większego tempa porannych czynności.
  7. Czasem dziecko musi zjeść rano śniadanie, bo jest głodne i byłoby strasznie marudne. Jeśli twoje dziecko jest jednak przyzwyczajone do późnych śniadań, nie karmcie go na siłę. Będziecie się złościć i krzyczeć, a efekt i tak będzie niewielki.
  8. Pamiętajcie, że w tych pierwszych dniach przedszkolak uczy się wielu rzeczy, wszystko jest dla niego nowe, musi przyzwyczaić się do hałasu. W związku z tym może być bardziej zmęczony. Kładźcie dziecko wcześniej spać, a przed zaśnięciem dłużej się przytulajcie, poczytajcie książeczkę, żeby maluch się wyciszył i nacieszył wami.
  9. Po południu pospacerujcie, pobiegajcie. Pozwólcie dziecku się wyszaleć.
  10. Po przedszkolu nie wypytujcie dziecka o to, co robił w ciągu dnia. Jak było coś nieprzyjemnego albo szczególnie wesołego, dziecko samo wam o tym powie, jak będzie gotowe. Maluchy najczęściej po powrocie do domu chcą się bawić i wykorzystać czas z rodzicami, a nie opowiadać o tym, co się już dawno skończyło.