Sygnalizator

6 października 2016

System „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej wspiera prawidłowy rozwój dziecka zapewniając wszechstronną zintegrowaną stymulacje. Dotyczy wszechstronnego wspomagania rozwoju dzieci młodszych, usprawniania poszczególnych funkcji organizmu dziecka w celu jak najlepszego przygotowania go do podjęcia nauki w szkole. Wspiera rozwój pamięci długotrwałej. Usprawnia i koryguje zaburzone funkcje dziecka, wspomaga rozwój jego zdolności i zainteresowań. Zapewnia każdemu dziecku osiągnięcie sukcesu, poczucie akceptacji i przynależności do wspólnoty.

Kolejny dzień rozmów przedszkolaków z gr. II „Zajączki” o bezpieczeństwie na ulicy za nami. Bawiliśmy się według metody Batii Strauss „Jedzie auto”:

Jedzie auto: brum, brum, brum
A dzieci idą tak! /x2

I nagle stop: czerwone jest /x2
Nie wolno iść, czerwone pali się!

I nagle błysk: zielone jest /x2
Już wolno iść, zielone pali się!

Następnie rozmawiały o sygnalizacji świetlnej w oparciu o zagadkę:

Stoi przy drodze na jednej nodze
i wszyscy go słuchają,
czerwone stój, zielone idź,
nie znasz tych zasad,
no to się wstydź.

Dzieci wiedzą już, że sygnalizator dla samochodów ma trzy kolorowe koła – czerwone, żółte i zielone, a piesi mają dwa koła – czerwone i zielone.

Układaliśmy rytmy z kolorowych kółek, które następnie przedstawialiśmy ruchem. Nadszedł czas na zajęcia muzyczno-ruchowe. Dzieci w oparciu o słuchaną melodię kreśliły na białej kartce papieru pionowe rytmiczne kreski czarną kredką, a na hasło „hop” zmieniały miejsce przechodząc do następnej kartki w prawo – każde dziecko kreśliło kreski na wszystkich kartkach. To było ćwiczenie na stabilizację lateralną, które także doskonaliło umiejętności pionowania obrazu.

Praca tym systemem jest oparta na zabawie, którą można wkomponować w metodę ośrodków pracy uatrakcyjniając jej formę. Zabawa zapewnia przyjazną atmosferę, zabezpieczając tym samym dziecku poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, czyli podstawę do dalszych działań.

Dalszym działaniem dzieci było naklejanie kół, tak jak na sygnalizatorze świetlnym dla pieszych, czyli czerwone na górze, zielone na dole, a następnie składanie dwóch czarnych kół na połowę i naklejanie na koła (tzw. osłonki na sygnalizatorze).

Kiedy powstała już praca plastyczna, została zorganizowana wystawka prac dzieci w szatni dla rodziców.

Dzieci poznały w tym tygodniu nową piosenkę pt. „Samochody” oraz wesoło bawiły się do piosenki pt. „Jedyneczka” wg. M. Staniek.