Wirujące listki

11 października 2016

Dzisiaj „Zajączki” rozpoznawały kształty liści z trzech różnych drzew: kasztanowca, klonu i dębu. Na początku dzieci – listki tańczyły do piosenki „Kolorowe listki”, kolejnym zadaniem przedszkolaków było odnalezienie pudełka z takim samym listkiem, jakim trzymają w dłoni. Następnie każda z grup próbowała odgadnąć, czy w pudełku ukryty jest jeż, uzasadniając swoje zdanie słownie – wspólne sprawdzanie, gdzie ukrył się jeżyk.

Dalej była zabawa „Jeżyk śpi”, gdzie dzieci poruszały się po sali w rytm melodii, na przerwę w muzyce i pokazaniu dzieciom wybranego listka, przykrywają jeżyka odpowiednimi listkami. Zabawę trwała tak długo, aż wszystkie dzieci przykryły listkami jeża. Dzieci odniosły karton z jeżykiem do kącika przyrody, gdzie jeż będzie mógł spać całą zimę.

Kolejnym zadaniem dzieci było komponowanie jesiennego drzewa. Przedszkolaki obserwowały sposób opadania liści z drzew – wirują, następnie wirowały same jak te listki, poruszając dłonią z góry na dół. Następnie na szarym papierze próbowały rysować wirującą drogę listka w oparciu o metodę D. Dziamskiej „Edukacja przez ruch”. Dalej było darcie papieru na mniejsze kawałki – tworząc gałęzie drzew. I na koniec naklejanie liści na drzewach wg jego kształtu. Tradycyjnie było też wspólne zdjęcie: dzieci i jesiennych drzew 🙂