Zakodowane flagi – Polska i jej sąsiedzi – DZIEŃ 2

17 listopada 2018

DZIEŃ 2.
Temat : Zakodowane flagi – Polska i jej sąsiedzi.

Zajęcie zostało przeprowadzone w gr. IV „Żyrafki” (dzieci 5-letnie) w dniu 16.11.2018 roku.

Na początku „Żyrafki” odpowiadały na pytania: Jak się nazywa kraj, w którym mieszkają?, Jakie są symbole Polski? oraz  podawały swój adres zamieszkania.

Cele warsztatów:

  • Wzbudzanie postawy patriotycznej;
  • Poszerzenie wiadomości o Polsce;
  • Upowszechnienie kodowania;
  • Pokazanie, że kodowanie nie jest trudne, a realizacja aktywności związanych z kodowaniem nie wymaga dostępu do stacjonarnego sprzętu komputerowego;
  • Rozwijanie logicznego, algorytmicznego myślenia;
  • Integracja grupy przedszkolnej;
  • Wspólna, radosna zabawa.

Na zajęciu dzieci próbowały przedstawić na macie do kodowania położenie krajów sąsiadujących z Polską względem naszego kraju. Próbowały wymienić państwa, które są naszymi sąsiadami. Poznały flagi, próbowały ustalić, która flaga należy do którego państwa. Z pomocą nauczyciela przyporządkowywały flagi do krążków z napisami. 

Kolejnym zadaniem dzieci było odczytywanie współrzędnych punktu na którym znajduje się dany krążek z flagą (taki adres zamieszkania danej flagi). Aby nasza mapa Polski nie była tylko biała, dzieci wycięły czerwone serduszka i nakleiły na mapie w formie flagi biało-czerwonej. 

Na koniec dzieci poznały OZOBOTA, który jeździ po linii i świeci oraz reaguje ruchem odpowiednio do kolorowego kodu. „Żyrafki” poznały dwa kody: „pauza 3 sekundy” oraz „wygrana/koniec gry” i odpowiednio zakodowały mapę Polski. Efekt jadącego Ozobota i zatrzymującego się przy każdej fladze oraz kończący jazdę bardzo dzieciom się podobał. 

Dzieci mają obiecane, że jeszcze ich Ozobot odwiedzi 🙂

ZOBACZ: GALERIA ZDJĘĆ 

683 total views, 1 views today